ARTISTS


Abdullah Qamer, 
Abdulnasser Gharem,
Aboush Abrar, 
Adam Cooper-Terán, 
Adeela Suleman, 
Adi Halfin,
Adrian Künzel,
Adriane Wachholz,
Agnes Thurnauer, 
Ahmad Moualla,
Ahmet Albayrak,
Aida Colmenero Díaz,
Aimée Hoving, 
Akino Kondoh, 
Alan Wolfson, 
Aldo Giannotti and Viktor Scheider,
Alexander Ponomarev,
Alexander Schellow, 
Alexandre Farto,
Amir Fattal,
Amir Yatziv,
Amy Granat, 
Anahita Hekmat, 
Anastasia Khoroshilova, 
Andrea Conte,
Andrea Familari (FAX),
Andreas Göx, 
Andrei Varga, 
Andris Feldmanis,
Andrzey Macieyewski,
Andy+Blankenburg,
Jo Fox, 
ANF (Andreas Nicolas Fischer),
Ange Leccia,
Angel Estrada,
Angela Strassheim, 
Anna Lena  Grau,
Anna Macleod,
Annabel Daou,
Annett Bourquin, 
Anni Leppälä, 
Antti Laitinen,
Ari Saarto, 
Arjen de Leeuw,
Arya Sukapura Putra,
Asif Ahmed, 
Astali and Gallmeier 
Astrid Nippoldt,
Athina Δ,
Augenblick,
Ayako  Yoshimura,
Azad Nanakeli, 
Azhar Shukor,
Azzurra Lugari,
Bahar Behbahani, 
Banu Birecikligil, 
Bashar Alhroub, 
Begum Yamanlar,
Ben Jeans Houghton, 
Benjamin Verhoeven,
Beth Derbyshire,
Bianca Brunner, 
Birthe Blauth, 
Björn Rühmann,
Boris Labbé,
Boris Seewald,
Brigitte Ziegler, 
Britta Erickson,
Burt Barr, 
Cake & Neave 
Cameron Robbins,
Camilla Hadi Chaudhary, 
Cao Fei,
Cao Guimaraes,
Carla Chan,
Carlin Wing,
Carlos Casas,
Carlotta Piccinini,
Carnovsky 
Caroline Halley, 
Caterina Pecchioli,
Catherine Gfeller,
Charlotte Player, 
Chen Feng,
Cheng Ran,
Chih-Chien Wang, 
Chris Coleman,
Chris Larson, 
Christian Bau,
Christiane Geoffroy,
Christoph Bangert, 
Christy Lee Rogers, 
Claudia Hart,
Claudia Larcher,
Claudia Müller, 
Clemens Wilhelm, 
Con.tatto,
Cosimo  Miorelli,
Dafei Deng,
Danae Stratou, 
Daniel Beerstecher,
Daniel Schwarz,
Daniel Canogar,
David Blandy,
David Brazier and Kelda Free,
David Levinthal, 
David Nixon,
David Reed, 
Debora Vrizzi,
Dejan Radovanovich,
Diana Morales,
Diego Zuelli,
Dieter Palmes, 
Donna Conlon and Jonathan Harker,
Donna Conlon,
Eddy Vajarakitipongse,
Edward B. Gordon,
Edward Burtynsky,
Eelco Brand, 
Elena Bellantoni, 
Elena Mazzi Sara Tirelli,
Elena Nemkova,
Eleni Papazoglou,
Eleonora Roaro,
Eli Souaiby, 
Elizabeth Stehling, 
Enrique Ramírez,
Erich Göngrich, 
Erik Schmidt, 
Evelina Donmitch and Dmitry Gelfand,
Fabienne Verdier, 
Fang Lu,
Felipe Barros,
Felipe Rodríguez Martínez ,
Fernando Chamarelli, 
Filippo Berta,
Filippo Ticozzi, 
Filomena Rusciano,
Finnbogi Petursson,
Fisher&Rice,
Flatform,
Francesca Biasetton, 
Francesca Grilli,
Francesca Leoni e Davide Mastrangelo,
Francesco Cardarelli,
Francesco Lettieri,
Francis Giacobetti, 
Fred L'Epée,
Gabor Arion Kudasz, 
Gerald Garbez, 
Ghassan Halwani,
Gianluca Abbate,
Giulia Giannola, 
Glenn Marshall,
Golnaz Fathi,
Gonzaga Gómez-Cortázar Romero
and David Cass,
Guido Alfs,
Guido Bisagni (108 nero),
Gülsün Karamustafa,
Gunja Bose,
Gwen MacGregor,
Ulrike Haage, 
Haji Noor Deen,
Hanna Gillgren,
Hannu Karjalainen,
Hans Schabus, 
Hassan Darsi,
Hayv Karahman, 
HC Krass 
HeHe,
Helena Jonsdottir,
Hertog Nadler
Hiroko Tanahashi,
Hisham Bizri, 
Huda Lufti,
Ida Applebroog,
Igor Krasik, 
Iman Afsarian 
Inbal Oshman,
Irene Fenara,
Isabel Hayeur,
Isadora Willson Gazmuri,
Izhar Patkin,
Jaan Toomik,
Jacques Perconte,
Jahn Schlegel, 
Jakob Roepke,
James P. Graham,
Jamil Baloch,
Janet Laurence,
Jani  Ruscica,
Janina Tschäpe,
Jaques André Dupont, 
Jaret Beliverau, 
Jasmin Blasco,
Jasmine Attié,
Jean Prouvé,
Jean Swetchine, 
Jean-Francois Rauzier, 
Jeffrey Peakall,
Jennifer Rosa, 
Jeppe Worning,
Joanna Hill,
Jochen Carbuhn,
Joe Hamilton,
Johan Planefeldt ,
Johann Ryno de Wet, 
Johanna Reich,
Jonathan Brooking (Stanway) ,
Joon Sung,
Jordan  L Rodgers,
Josh Martin,
Joshua Reiman and Eric Weeks,
Juanita Onzaga,
Justina Brazaite,
Kaj Aune, 
Katayama Yoshiyuki ,
Kate McMIllan,
Katerine Drzkova, 
Katy Unger,
Kaveh Seyed Hosseini,
Kerem Bayraktar,
Kevin Best, 
Kite+Laslett 
Kota Ezawa,
Kurt Hentschläger,
LA HORDE,
Laleh Mehran,
Lara Baladi, 
Larissa Sansour,
Lars Jan,
Laura Vanhulle,
Leo Fabrizio, 
Levi Van Veluw,
Liina Siib,
Linda  Sanchez,
Linnea Saasen, 
Lisa Domin, 
Lisa Weber,
Lluis Barba,
Lohner Carlson
Louis Jammes,
Louis Wallecan,
Lu Fang,
Luca Coclite,
Luca Trevisani,
Lucas Bambozzi,
Lucy Levene, 
Ludovica Carbotta,
Luigi Presicce,
Lutz Becker,
Lydia Cohen,
Lydia Debeer,
Ma Qiusha,
Mademoiselle Maurice,
Mahwish Chishty,
Malekeh Nayini, 
Mami Kawabata,
Manuel Bauer, 
Manuel Fanni Canelles,
Marcantonio Lunardi,
Marcel Everling, 
Marco Chan,
Marco Alma,
Marco Barbieri DEM,
Marco Mendeni,
Maria Castellanos,
Maria Jose Arjona,
Maria Kleinow,
Marie Pons,
Mariana Vassileva,
Marites Carino,
Mark Jenkins, 
Markus Eckert, 
Markus Hoffmann,
Marta Arjona,
Marwan Sahmarani, 
Mateo Amaral,
Matilde De Feo, 
Mattia Casalegno,
Mattia Bonetti, 
Maureen Brodeck,
Maureen Gubia, 
Maxime Martins,
Melissa Murillo, 
Michael Joaquin Grey,
Michael Najjar,
Michel  Huneault,
Michele Spanghero,
Michiel Vaanhold,
Mikhail and Natalia Basov,
Milo Keller, 
Milouschka  Bokma,
Minna Suoniemi,
Miriam Thyes,
Mitchell Rose,
Mona Schweizer, 
Morten Dysgaard, 
Mounir Fatmi, 
Müge Yildiz,
Muhammad Ali, 
Myriam Thyes ,
Nabi Nara, 
Nadia Kaabi-Linke, 
Nadine Steward, 
Natasha  Bodowin,
Natsumi Hayashi,
Nerdworking,
Nick Hornby,
Nicolas Habas,
Nicolás Rupcich,

Nikita Maheshwary
Niklas Goldbach,
Niklaus Güdel,
Nikodem Wojciechowski,
Nilima Sheikh, 
Nina Kurtela,
Nja Mahdaoui, 
Olaf Holzapfel,
Olafur Eliasson,
Oliver Parzer, 
Olivier Dollinger,
Omar El-Nagdi, 
Oren Noy, 
Orit Raff, 
Ivan Örkény and Sandy White,
Oto Hudec,
Owen Kydd,
Pasquale Fameli,
Patricia Dreyfus, 
Patrick Topitschnig,
Paul Vernon Paul,
Pedro Ortuno Mengual, 
Petur Thomsen, 
Philipp Artus,
Philipp Wittulsky, 
Pia Lindman, 
Pia MYrvoLD,
Pierce Warnecke,
Pierre Larauza,
Pieter Hugo, 
Qiu Anxiong,
Qiu Zhijie ,
Quayola,
R. Nelson Parrish, 
Rain Kencana,
Ralph Gibson, 
Ramón Louro, 
Rana Jarbou, 
Raphael Hefti,
Raquel Paiewonsky,
Rebecca Agnes,
Regina José Galindo,
Reut Shemesh,
Riccardo Bianco, 
Riccardo Benassi,
Riccardo Zipoli
Richard Garet,
Richard James Allen,
Richard Schulman, 
Richard Shpuntoff,
Richard T Walker,
Robert Carbot, 
Robert Polidori, 
Robert van der Hilst,
Roberto Cuellar,
Robin Rhode, 
Rocio Gauna,
Romy Pocztaruk,
Roni Chadash,
Rosalind Schneider, 
Rose Bond, 
Rui Calçada Bastos,
Ryan Whittier Hale,
Ryo Ohwada, 
Sabine Gross, 
Saemundur Pór Helgason, 
Said Afifi,
Salvatore Insana,
Sama Alshaibi, 
Sandra Boechenstein,
Sandra Peters, 
Sandy Silva,
Santeri Tuori, 
Sarah Cooper and Nina Gorfer
Sascha Engel,
Sayara Ganz, 
Sebastián Díaz Morales,
Seline Baumgartner,
Seo Young Chang,
Serge Goldwicht,
Sergej Hein,
Servet Kocygit,
Shane Sutton,
Shigeo Arikawa,
Shimmon Attie, 
Shingo Yoshida,
Simeen Farhat, 
Simon Faithfull,
Simon Fildes,
Simona Deaconescu,
Simone & Max,
Sjaan Klijnee,
Snøhetta 
Sonya Schönberger, 
Sophie Whettnall,
Stefano Cagol,
Stella Fotiadi,
Stephan Cornelio Velema,
Steve Hurd,
Steve Sabella,
Stefan Panhans,
STOHEAD,
Su Rynard,
Suellen Parker,
Susanna Majuri, 
Syntfarm,
Takehito Koganezawa, 
Tamara Lorenz,
Tarik Hayward, 
Tatanka Gombaud,
Ted Partin, 
Tere Recarens, 
Terence Gower, 
Tessa Garland, 
Thiago Rocha Pitta,
Thomas Doyle, 
Thomas Eller,
Thomas Köner,
Thomas Porett,
Thorsten Fleisch,
Timo Zhalnin,
Tobias Pils,
Tomoaki Suzuki, 
Tyson Dale, 
UBERMORGEN
Ulla Nolden,
Ursula Biemann,
Ursula Wevers, 
USUGROW,
Valerie Rouyer,
Varvara Shavrova,
Virginia Zanetti,
Vlatka Horvat ,
Volkan Diyoroglu,
Waswo X Waswo 
Wenfeng Liao,
William Kentridge,
William Lamson,
Wobbe F. Koning ,
Wolfram Kampffmeyer,
Yael Toren,
Yang Jiechang,
Yang Yongliang,
Yiannis Kranidiotis,
Yivone Khoo,
Yola Yulfianti,
Yoshiyuki Katayama,
Yousef Moscatello, 
Yukijung,
YunTing Tsai,
Zaha Hadid ,
Zakaria Ramhani,
Zhijie Qiu,
Zimoun,
Zuzana Sehnalova.

GET THE LATEST NEWS!